تمیز کردن صفحه نمایش

در این مقاله قصد داریم به بیان بایدها و نبایدها برای تمیز کردن تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر بپردازیم

شکل- تمیز کردن صفحه نمایش

تمیز کردن صفحه نمایش،بایدها و نبایدها برای تمیز کردن تلویزیون یا صفحه نمایش کامپیوتر

صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر نقش آهنربای گرد و غبار را در منزل دارند. با توجه به سطح دید وسیع طراحی‌های جدید این لوازم الکترونیک، اگر به هر دلیلی کثیف و آلوده شوند، نمای زشتی را به خود گرفته و روی کیفیت تصاویر پخش شده تاثیر نامطلوبی می‌گذارند.

از طرف دیگر، تلویزیون و صفحه نمایش کامپیوتر مانند بسیاری از لوازم برقی تجهیزات شکننده‌ای هستند که باید به‌دقت مورد استفاده قرار گیرند. آنها از موادی ساخته می‌شوند که به‌ نوع مواد شیمیایی و طریقه تمیز کردن حساس هستند.

تمیز کردن صفحه نمایش

1-دستگاه را خاموش کنید

اول از همه، قبل از شروع فرایند تمیزکاری شما باید دستگاه خود را خاموش کنید (از پریز برق جدا کنید) تا هیچ اتفاق ناخوشایندی مانند وارد کردن آسیب به مدار داخلی مانیتور و یا برق گرفتی برای شما رخ ندهد.

2-از محلول‌های پاک‌کننده مبتنی بر الکل، استون یا آمونیاک استفاده نکنید

صفحه نمایش تلویزیون و کامپیوتر به‌ مواد شیمیایی قوی که در اغلب در پاک کننده‌ها یافت می‌شوند حساس هستند. بنابراین از محلول‌های تمیزکننده، حلال‌ها و سایر مواد پاک‌کننده مایع که حاوی مقادیر زیادی استون، الکل، آمونیاک، پراکسید هیدروژن و سایر مواد شیمیایی مشابه هستند، خودداری کنید؛ زیرا این مواد می‌توانند به‌شدت به اکثر صفحه نمایش‌های تخت آسیب بزنند.

اگر برای از بین بردن لکه‌های سرسخت به چیزی قوی‌تر از آب معمولی(ترجیحا آب مقطر) نیاز دارید، می‌توانید مقدار مساوی آب مقطر را با سرکه سفید ترکیب کنید یا از محصولات تمیزکننده مخصوصی که به‌طور خاص برای تمیز کردن صفحه‌نمایش الکترونیکی تولید شده‌اند، استفاده کنید.

هرگز مایع را مستقیماً روی صفحه تلویزیون یا کامپیوتر خود اسپری نکنید تا از چکیدن آن در داخل نمایشگر و ایجاد مشکل جلوگیری کنید. در عوض، مقدار کمی از محلول تمیز کننده انتخابی خود را روی پارچه تمیزکننده بریزید.

استفاده از از پارچه میکروفیبر

3- از پارچه میکروفیبر نرم و بدون پرز استفاده کنید
پارچه میکروفیبر همان چیزی است که باید هنگام پاک کردن سطح صفحه نمایش تلویزیون یا رایانه خود از آن استفاده کنید. اگر هنگام تمیزکاری فقط با مقداری گرد و غبار سروکار دارید، می‌توانید از یک پارچه میکروفیبر خشک استفاده کنید.

اگر مشکلتان بیشتر از مقداری گرد و غبار ساده است، پارچه میکروفیبر خود را به مقدار کمی آب مقطر یا محلول مخصوص آغشته کرده و سپس به آرامی صفحه نمایش را پاک کنید. هنگامی که تمام سطح را تمیز کردید، از پارچه‌ای خشک برای خشک کردن قسمت‌های مرطوب استفاده کنید.

از اقلامی همچون دستمال توالت یا دستمال کاغذی برای تمیزکاری پرهیز کنید. این اقلام معمولاً با مواد ساینده ساخته می‌شوند که می‌توانند سطح مانیتور را خراش دهند.

به‌علاوه از استفاده از حوله، پارچه سفت یا حتی آستین پیراهن خود، صرف نظر از اینکه چقدر نرم به‌نظر می‌رسند، خودداری کنید؛ زیرا آنها نیز می‌توانند به سطح صفحه نمایش دستگاه شما آسیب وارد کنند.

4-هنگام تمیزکاری به نمایشگر فشاری وارد نکنید

صفحه نمایش‌های امروزی ( ال ای دی ) ظریف و اغلب دارای پوشش ضد تابش ویژه و مواردی از این دست هستند که آنها را با بیشتر مواد پاک کننده ناسازگار می‌کند.
بنابراین حتی اگر از آب ساده یا محلول تمیزکننده تایید شده استفاده می‌کنید، اگر آن را با شدت و ناآرامی روی سطح صفحه بکشید، ممکن است آسیب‌های جبران‌ناپذیر به نمایشگر شما وارد شود.

با استفاده از حرکات دایره‌ای و بدون اعمال فشار زیاد، به آرامی تمام سطح نمایشگر را پاک کنید. اگر با لکه‌ها و آلودگی‌های سرسخت روی صفحه روبرو هستید، پارچه خود را با آب یا محلول تمیزکننده ملایم مرطوب کرده و همان حرکات دایره‌ای را با ملایمت اعمال کنید تا تمام سطح پاک شود.

5- از اسپری هوای فشرده استفاده کنید

اگر لکه و آلودگی سرسختی بر روی دستگاه شما دیده نمی‌شود و هدف تنها از بین بردن گرد و غبار است، اسپری هوای فشرده می‌تواند ابزار مفیدی برای گرفتن گرد و خاک موجود روی صفحه نمایش باشد.
توجه داشته باشید که قبل از استفاده از اسپری، آن را به خوبی تکان دهید. نکته حائز اهمیت در هنگام استفاده از اسپری این است که گاز موجود در آن ممکن است ابتدا به صورت مایع خارج شود. ورود مایعات به درون لوازم الکترونیک نیز خطرآفرین خواهد بود و سلامت دستگاه را به خطر خواهد انداخت. به همین منظور بهتر است ابتدا آن را در هوای آزاد اسپری کنید.

6 – برای روشن کردن دستگاه عجله نکنید

اگر هنگام تمیزکاری از آب یا مایع تمیزکننده استفاده کرده‌اید، مطمئن شوید که دستگاه خود را پس از اتمام کار تا ۳۰ دقیقه‌ (یا حتی بیشتر) به منبع برق وصل نکنید و اجازه دهید کمی در هوا خشک شود. این کار به‌جلوگیری از هرگونه مشکل مرتبط با رطوبت بر عملکرد صفحه‌نمایش شما کمک می‌کند.
در صورت وجود هر گونه شک در هنگام استفاده از مواد تمیزکننده، با سازنده کامپیوتر یا تلویزیون خود مشورت کنید یا برای راهنمایی بیشتر با پشتیبانی مشتری تماس بگیرید.

اخبار علمی و فناوری

Share

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

تماس مستقیم